Książki popularnonaukowe - wiedza podana w ciekawy sposób

Literatura naukowa uchodzi za ciężką w odbiorze. Pełno w niej wzorów i skomplikowanych opisów. Czasem wydaje się, że zrozumieć mogą ją tylko osoby, które na co dzień zajmują się daną dziedziną. Dla reszty czytelników będzie on albo nudna albo zupełnie niezrozumiała (a czasem oba jednocześnie).
 
Na szczęście, nie wszystkie książki traktujące o nauce są takie. Istnieje również typ książek, które skomplikowaną tematykę prezentują w sposób przystępny i ciekawy nawet dla osób bez wiedzy o danym zagadnieniu. Chodzi o książki popularnonaukowe.
 
Ten typ literatury, choć pisany nierzadko przez naukowców, adresowany jest praktycznie do każdego czytelnika. Zadaniem autora jest zaciekawienie daną dziedziną czytelników i wciągnięcie ich w fascynujący świat nauki. Choć zadanie to nie wygląda na łatwe, niektórzy radzą sobie z nim bardzo dobrze. Do najbardziej popularnych twórców należy na przykład astrofizyk Stephen Hawking.
 
Jaka może być tematyka książek popularnonaukowych? Praktycznie dowolna. Może to być astronomia, fizyka, biologia albo inżynieria i ze swej strony sami zobaczcie ile jest pozycji na te tematy w księgarni legolas w kategorii książki popularnonaukowe . Do najczęściej czytanych gatunków należy z pewnością literatura o kosmosie. Pełno w niej ciekawych zjawisk, pięknych zdjęć i pobudzających wyobraźnię pomysłów.
 
Po pozycje z tego gatunku sięgać może każdy. Czytelnikami książek o nauce są młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Mnogość tematów sprawia, że każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje. Trzeba tylko uważać na jedną rzecz - wbrew temu, co można wynieść ze szkoły, czytanie o nauce potrafi na prawdę wciągnąć!